Blog

Bogatynia

2012-05-17 12:10:22, komentarzy: 0

Bogatynia, to miasto położone nad Miedzianką, w polskiej części Łużyc Górnych, na terenie Dolnego Śląska. Piękna, urokliwa miejscowość, z ciężkim bagażem historii, wydaje się być zapomniana wśród większych miast i ogromnej odkrywki KWB Turów.

 

Została założona w XII wieku, jako osada łużycka – Reichenau (niem. bogata łąka). Do wieku XVII była pod rządami czeskimi. Oczywiście w wieku XV (1430 r.) została zniszczona przez Husytów (przypomina mi się kurs przewodnicki – którego niestety nie ukończyłem – na którym to mówiono nam, że jak nie za bardzo wiemy coś o danej miejscowości, to jedno jest pewne; w wieku XV została zniszczona z powodu wojen husyckich;). W 1635 r. została przejęta przez Saksonię. Wtedy jeszcze mała wieś zaczęła rozwijać się pod kątem tkactwa. W 1627 mistrzowie tkaccy z Żytawy (zła konkurencja) zniszczyli warsztaty i zabrali surowce. Od XIX wieku zaczęto „kopać” węgiel. Bogatynia rozwijała się i została ośrodkiem administracyjnym okolicznych gmin.

 W 1884 uruchomiono kolej wąskotorową z Żytawy do Markocić przez Bogatynię, która następnie została przedłużona do Heřmanice u Frydlantu w Czechach. Linię zamknięto po 1945 roku. W roku 1945 Bogatynię przejęła Polska, a mieszkający tam Niemcy zostali wysiedleni. Do roku 1947 obowiązywała nazwa Rychwałd. Dopiero później zdecydowano się powrócić do nazwy Bogatynia. Miałem okazję zajrzeć do tej miejscowości w ramach cwiczeń terenowych.
 Dlaczego piszę o historii tego miasta. Ponieważ piękne „czasy łużyckie” pozostawiły po sobie ślad, który do dzisiaj możemy podziwiać. Mianowicie są to domy przysłupowo-zrębowe. Bardzo charakterystyczne dla tej kultury. Przysłup oznacza, że następne piętro (po parterze) wznoszona na słupach przypartych do parteru (przy-słupach). Przysłupy połączone łukami (mieczami) tworzyły konstrukcję swoistego mostu oplatającego budynek. Tworzył się więc tzw. stół. Na nich wznoszono kolejne piętro. Dlaczego takie rozwiązanie? Ponieważ ciężkie maszyny tkackie wytwarzające wibracje miały ogromny wpływ na konstrukcję budynku. Istniała, więc potrzeba wzmocnienia konstrukcji i oparcia kolejnego piętra na niezależnej ostoi.  Uroku dodaje szachulcowy typ budowy. Czyli szkielet konstrukcji wykonany z drewna, pomiędzy którym znajdowała się mieszanka glinki i słomy. Do dziś w tych domach mieszkają ludzie. W Bogatyni również ostały się zabudowania późniejszego przemysłu włókienniczego.

 

O dziwo, według wskaźnika dochodów podatkowych z roku 2011 jest to jedna z najbogatszych gmin w Polsce. Odniosłem wręcz przeciwne wrażenie. Stare zabudowania fabryczne - z reguły pustostany, domy łużyckie, w większości zaniedbane. Dodatkowo ślady po powodzi w 2010 r. widoczne do dnia dzisiejszego. Niewątpliwie na taką ocenę (najbogatszej gminy) wpływa obecność kopalni i elektrowni w Turowie. Jak to się jednak ma do „programu dobrowolnych odejść” dla górników, o którym mówił nam przedstawiciel kopalni;/? Piękna nazwa, a w praktyce cyrograf na zwolnienie.

 

Pomijając te nieprzyjemne fakty zapraszam Was do obejrzenia moich kilku fotek w galerii. Mnie osobiście miejscowość ta zauroczyła:)

 

Więcej o konstrukcji domów przysłupowo-zrębowych przeczytacie tutaj. Istnieje również program ochrony i odnowy tych zabytków: tutaj.

 

Jeżeli wiecie coś więcej, znacie jakieś ciekawostki - zapraszam do komentowania:)         

Kategorie wpisu: Wszystko się zmienia
« powrót

Dodaj nowy komentarz

Kreator stron internetowych - strona bez programowania